ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Mire se vini te Engjujt e Shqipes.

Share | 
 

 Erdh vera e s`bashku me vere edhe ausllanderat...

Shko poshtë 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Rora

avatar

Anzahl der Beiträge : 1671
Reputation : 8
Anmeldedatum : 23/04/2009

MesazhTitulli: Erdh vera e s`bashku me vere edhe ausllanderat...   Sun 10 May - 17:27

Cfare mendimi keni per shqiptart qe jetojne ne gyrbet/jashte? a ju pengon kur flasin gjuhen e vendit prej nga vine, dhe nuk flasin shqip... ?
ju mirepres ne diskutim Smile
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Gazi

avatar

Anzahl der Beiträge : 2251
Reputation : 18
Anmeldedatum : 12/12/2008
Ort : ger

MesazhTitulli: Re: Erdh vera e s`bashku me vere edhe ausllanderat...   Sun 10 May - 18:15

Une personalish kur jam ne vendlinja nuk dua fare te ndegjoj ndnje gjuh te huaj a gjeranisht,bile me vjen shum merz me me fol dikush.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Rora

avatar

Anzahl der Beiträge : 1671
Reputation : 8
Anmeldedatum : 23/04/2009

MesazhTitulli: Re: Erdh vera e s`bashku me vere edhe ausllanderat...   Thu 14 May - 1:41

Gazi shkruajti:
Une personalish kur jam ne vendlinja nuk dua fare te ndegjoj ndnje gjuh te huaj a gjeranisht,bile me vjen shum merz me me fol dikush.

shuj se bash kur ndalet rryma thu shajze, qyyyy
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Arti

avatar

Anzahl der Beiträge : 3715
Reputation : 7
Anmeldedatum : 28/04/2009
Alter : 34
Ort : Atje

MesazhTitulli: Re: Erdh vera e s`bashku me vere edhe ausllanderat...   Mon 1 Jun - 11:02

Valla me kallzu drejten, kur i ni tu fol n'gjuh t'huja, shume mi prishin nervat, qe me mujt ju kisha mshu shpull gojes, si Bikimi qe pi mshon Naim shacit lol!

Shume flasin ne gjuhe te huajen veq me ja majt vetes nalt, se boll mire e din qe n'Kosove nuk ka gjuhe qe nuk e flasin shqiptaret Very Happy

_________________
Nëse e sheh dike pa buzëqeshje, jepja një tënden!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
zhaneta

avatar

Anzahl der Beiträge : 2900
Reputation : 13
Anmeldedatum : 25/04/2009

MesazhTitulli: Re: Erdh vera e s`bashku me vere edhe ausllanderat...   Mon 1 Jun - 11:20

Une per vet po flas..kur te shkoi n'pushime apo kur t'jam m'shoqerin n'Kosove kur nuk foli gjuhen e huaj perveq t'shqipes...

E ky me larte pask kretikura shum..ama gabim e keni ..se'mvaret per njerit si eshte mendje madhe....ahahah po m'vjeni mir se Shqiptaret kan arritur shum gjuhet t'hujat... Razz
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Arti

avatar

Anzahl der Beiträge : 3715
Reputation : 7
Anmeldedatum : 28/04/2009
Alter : 34
Ort : Atje

MesazhTitulli: Re: Erdh vera e s`bashku me vere edhe ausllanderat...   Mon 1 Jun - 12:20

zhaneta shkruajti:
Une per vet po flas..kur te shkoi n'pushime apo kur t'jam m'shoqerin n'Kosove kur nuk foli gjuhen e huaj perveq t'shqipes...

E ky me larte pask kretikura shum..ama gabim e keni ..se'mvaret per njerit si eshte mendje madhe....ahahah po m'vjeni mir se Shqiptaret kan arritur shum gjuhet t'hujat... Razz

Zhani, une fola per ata qe flasin ne gjuhe te huaja, e ti nese nuk flet, ateher nuk paskam than edhe per ty Razz geek ..... Dmth une nuk i pergjithsova, nuk fola per krejt diasporen, po veq per ata qe flasin gjuhe te huaj.

Krejt ne rregull eshte kur ki diqka sekret, edhe fol naj fjale shume shkurt, ama ton kohen me fol ne gjuhe te hujen, nuk po e din a je n'Kosove a ku je?

P.S - Qysh nuk kan arrit shqiptaret, psh. une i di 5 gjuhe shqipe Razz geek
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
zhaneta

avatar

Anzahl der Beiträge : 2900
Reputation : 13
Anmeldedatum : 25/04/2009

MesazhTitulli: Re: Erdh vera e s`bashku me vere edhe ausllanderat...   Mon 1 Jun - 12:51

Ahahah po me vjeni mir se po i disht 5 gjuhe shqipe..

Nes bani mi Perkethyar edhe 4 gjuhet shqipe..se per nja e di.. Razz

Jo edhe une fola veq per vete.. geek
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Diana007

avatar

Anzahl der Beiträge : 1823
Reputation : 11
Anmeldedatum : 12/12/2008

MesazhTitulli: Re: Erdh vera e s`bashku me vere edhe ausllanderat...   Tue 2 Jun - 18:37

Valla te rall jan ata ne nuk folin Rolling Eyes

_________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Rora

avatar

Anzahl der Beiträge : 1671
Reputation : 8
Anmeldedatum : 23/04/2009

MesazhTitulli: Re: Erdh vera e s`bashku me vere edhe ausllanderat...   Sat 6 Jun - 13:20

Trina shkruajti:
Valla te rall jan ata ne nuk folin Rolling Eyes
krejt flasin se mendojn qe jane ne vendin prej nga vine..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
MemphiSxAnzahl der Beiträge : 81
Reputation : 0
Anmeldedatum : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: Erdh vera e s`bashku me vere edhe ausllanderat...   Sat 6 Jun - 14:17

Eeee dikush prej menes madhe,mu dallu qe ka mrri prej diaspores,bile bile ma se shpeshti gjuhen e huaj e perdorin ku ka femra Very Happy
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
aLbaChiCk

avatar

Anzahl der Beiträge : 1856
Reputation : 6
Anmeldedatum : 07/05/2009
Ort : Deutschland

MesazhTitulli: Re: Erdh vera e s`bashku me vere edhe ausllanderat...   Sun 7 Jun - 17:17

A e mendoni ju se ka edhe asi njerez qe nuk din mire shqip ose ju ngaterrohet gjuha Embarassed
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Amina

avatar

Anzahl der Beiträge : 22
Reputation : 1
Anmeldedatum : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: Erdh vera e s`bashku me vere edhe ausllanderat...   Sun 7 Jun - 18:48

Rora shkruajti:
Cfare mendimi keni per shqiptart qe jetojne ne gyrbet/jashte? a ju pengon kur flasin gjuhen e vendit prej nga vine, dhe nuk flasin shqip... ?
ju mirepres ne diskutim Smile


Rora, edhe ne qofte se ne pushime na pshton ndonje fjale ne at gjuhe te huaj, eshte vetem se na eshte bere zakon dhe shprehi. Pak edhe pa mendu, veq edhe automatikisht flet njeriu.
"Une" personalisht nuk flas gjermanisht ne Kosove per te ju "fry" dikutj, siq me eshte thene nje here. Eshte vetem shprehi, siq dihet me nje gjuhe qe ki te bejshe per cdo dite, dihet se e ndjen vehten edhe rehat, edhe normal mundesh me perdor edhe pa dashje ne nje vend tjeter.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Gucci

avatar

Anzahl der Beiträge : 35
Reputation : 0
Anmeldedatum : 28/04/2009
Alter : 37

MesazhTitulli: Re: Erdh vera e s`bashku me vere edhe ausllanderat...   Sun 7 Jun - 19:36

Rora shkruajti:
Cfare mendimi keni per shqiptart qe jetojne ne gyrbet/jashte? a ju pengon kur flasin gjuhen e vendit prej nga vine, dhe nuk flasin shqip... ?
ju mirepres ne diskutim Smile

Si paska en qejf Auslanderat hiq edhe qekjo Rora ....

Ka disa se nuk e flasin me ndonje qellim qe mu fry se na po e dim gjermanishten, po jan rrit ne Perendim kan shoqerin te atij lloj qe flasin krejt kohen gjermanisht ...se nuk eshte veq Shqiptar Perendimi qe te perdoresh veq gjuhen shqipe po kri krejt Llojet e Popujve e te Shoqeris ...E ata qe qe jan te rritur ketu atyre ju vjen ma leht mu shpreh ne ate Gjuhe se ku eshte rritur !!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiponjat.forumieren.de
Gucci

avatar

Anzahl der Beiträge : 35
Reputation : 0
Anmeldedatum : 28/04/2009
Alter : 37

MesazhTitulli: Re: Erdh vera e s`bashku me vere edhe ausllanderat...   Sun 7 Jun - 19:36

aLbaChiCk shkruajti:
A e mendoni ju se ka edhe asi njerez qe nuk din mire shqip ose ju ngaterrohet gjuha Embarassed

Babushka Kjo Rora i paska Inat Ausländerat kishe :PPPPPP
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiponjat.forumieren.de
Arti

avatar

Anzahl der Beiträge : 3715
Reputation : 7
Anmeldedatum : 28/04/2009
Alter : 34
Ort : Atje

MesazhTitulli: Re: Erdh vera e s`bashku me vere edhe ausllanderat...   Mon 8 Jun - 4:17

aLbaChiCk shkruajti:
A e mendoni ju se ka edhe asi njerez qe nuk din mire shqip ose ju ngaterrohet gjuha Embarassed

Qysh po menon, shqiptari mos me dit mire shqip a? ..... Turp te ket ai njeri Razz

_________________
Nëse e sheh dike pa buzëqeshje, jepja një tënden!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Arti

avatar

Anzahl der Beiträge : 3715
Reputation : 7
Anmeldedatum : 28/04/2009
Alter : 34
Ort : Atje

MesazhTitulli: Re: Erdh vera e s`bashku me vere edhe ausllanderat...   Mon 8 Jun - 4:23

Amina shkruajti:
Rora shkruajti:
Cfare mendimi keni per shqiptart qe jetojne ne gyrbet/jashte? a ju pengon kur flasin gjuhen e vendit prej nga vine, dhe nuk flasin shqip... ?
ju mirepres ne diskutim Smile


Rora, edhe ne qofte se ne pushime na pshton ndonje fjale ne at gjuhe te huaj, eshte vetem se na eshte bere zakon dhe shprehi. Pak edhe pa mendu, veq edhe automatikisht flet njeriu.
"Une" personalisht nuk flas gjermanisht ne Kosove per te ju "fry" dikutj, siq me eshte thene nje here. Eshte vetem shprehi, siq dihet me nje gjuhe qe ki te bejshe per cdo dite, dihet se e ndjen vehten edhe rehat, edhe normal mundesh me perdor edhe pa dashje ne nje vend tjeter.

Oj Amina, kerkush nuk po thot pse e fol naj fjal t'ati venti prej nga vjen, se tek e fundit edhe ne qe jemi ktu, najher e lshojm naj fjal anglisht, a gjermanisht a, po fjala eshte per ata njerez qe non stop flasin ate gjuhe, e qe ka shume prej tyre.

P.S - Per ty nuk dyshojm qe flet gjermanisht, kur t'vish ktu Razz

_________________
Nëse e sheh dike pa buzëqeshje, jepja një tënden!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Amina

avatar

Anzahl der Beiträge : 22
Reputation : 1
Anmeldedatum : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: Erdh vera e s`bashku me vere edhe ausllanderat...   Mon 8 Jun - 19:11

Arti shkruajti:
Amina shkruajti:
Rora shkruajti:
Cfare mendimi keni per shqiptart qe jetojne ne gyrbet/jashte? a ju pengon kur flasin gjuhen e vendit prej nga vine, dhe nuk flasin shqip... ?
ju mirepres ne diskutim Smile


Rora, edhe ne qofte se ne pushime na pshton ndonje fjale ne at gjuhe te huaj, eshte vetem se na eshte bere zakon dhe shprehi. Pak edhe pa mendu, veq edhe automatikisht flet njeriu.
"Une" personalisht nuk flas gjermanisht ne Kosove per te ju "fry" dikutj, siq me eshte thene nje here. Eshte vetem shprehi, siq dihet me nje gjuhe qe ki te bejshe per cdo dite, dihet se e ndjen vehten edhe rehat, edhe normal mundesh me perdor edhe pa dashje ne nje vend tjeter.

Oj Amina, kerkush nuk po thot pse e fol naj fjal t'ati venti prej nga vjen, se tek e fundit edhe ne qe jemi ktu, najher e lshojm naj fjal anglisht, a gjermanisht a, po fjala eshte per ata njerez qe non stop flasin ate gjuhe, e qe ka shume prej tyre.

P.S - Per ty nuk dyshojm qe flet gjermanisht, kur t'vish ktu Razz


Ah a paska edhe asi qe tere kohen flasin a??Ndoshta nuke din gjuhen mire!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
aLbaChiCk

avatar

Anzahl der Beiträge : 1856
Reputation : 6
Anmeldedatum : 07/05/2009
Ort : Deutschland

MesazhTitulli: Re: Erdh vera e s`bashku me vere edhe ausllanderat...   Mon 8 Jun - 19:27

Arti shkruajti:
aLbaChiCk shkruajti:
A e mendoni ju se ka edhe asi njerez qe nuk din mire shqip ose ju ngaterrohet gjuha Embarassed

Qysh po menon, shqiptari mos me dit mire shqip a? ..... Turp te ket ai njeri Razz

Nuk me duket se duhet te ket turp aj njeri per arsye se eshte lind apo rrit ne shtet tjeter dhe gjuhen shqipe e fole vetem ne shtepi e siq e dini edhe ju vet shumicen e kohes e kalojm neper shkolla, puna e qa di un .....edhe kur rritesh ne mes dy kulturave normal se edhe gjuha te ngatrrohet..... me shum turp duhet te keni ju qe jeni ne Ks edhe e perdorni ne qdo minut nja fjal te huaj ( me shum anglisht) e sidomos fjalen " fuck" edhe fmija ne djep e perdorin ....Mundeni me na qujt mendjemdhaj, arroganta e qka te doni per veti e keni ......
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Gucci

avatar

Anzahl der Beiträge : 35
Reputation : 0
Anmeldedatum : 28/04/2009
Alter : 37

MesazhTitulli: Re: Erdh vera e s`bashku me vere edhe ausllanderat...   Mon 8 Jun - 22:16

Arti shkruajti:
aLbaChiCk shkruajti:
A e mendoni ju se ka edhe asi njerez qe nuk din mire shqip ose ju ngaterrohet gjuha Embarassed

Qysh po menon, shqiptari mos me dit mire shqip a? ..... Turp te ket ai njeri Razz

Po normal se Femia jan te rritur ne nje AMbient tjeter edhe nuk e din mire gjuhen shqipe !!!

Ne Kosove shumicen e fjalve i thon ne gjuhe te shkijeve ... e ne gjuhe tjera ...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiponjat.forumieren.de
Arti

avatar

Anzahl der Beiträge : 3715
Reputation : 7
Anmeldedatum : 28/04/2009
Alter : 34
Ort : Atje

MesazhTitulli: Re: Erdh vera e s`bashku me vere edhe ausllanderat...   Tue 9 Jun - 10:50

aLbaChiCk shkruajti:


Nuk me duket se duhet te ket turp aj njeri per arsye se eshte lind apo rrit ne shtet tjeter dhe gjuhen shqipe e fole vetem ne shtepi e siq e dini edhe ju vet shumicen e kohes e kalojm neper shkolla, puna e qa di un .....edhe kur rritesh ne mes dy kulturave normal se edhe gjuha te ngatrrohet..... me shum turp duhet te keni ju qe jeni ne Ks edhe e perdorni ne qdo minut nja fjal te huaj ( me shum anglisht) e sidomos fjalen " fuck" edhe fmija ne djep e perdorin ....Mundeni me na qujt mendjemdhaj, arroganta e qka te doni per veti e keni ......

Alba, mua nuk me duket arsyetim ky. Nese vetem nje ore ne dite flet shqip, si eshte e mundur ta harrosh gjuhen shqipe?! ........ Une njoh njerez qe kan ardh psh. prej Gjermanie qe 7-8 vite, edhe se kan harru gjermanishten, e si eshte e mundur ta harrosh shqipen kur cdo dit flet shqip?

Krejt ne rregull eshte kur n'moment te vjen me fol nje fjal te huj edhe e perdor, apo e dim edhe qe ka raste kur ne ate moment nuk te kujtohet ajo fjale shqipe dhe e thua ne gjuhe te huaj, ama nuk eshte ne rregull nese ti 2-3 ore del neper qytet edhe gjate gjithe kohes flet ne gjuhe te huaj.

Hajde supozojm qe ti jeton n'Gjermani edhe nuk e din gjuhen shqipe, s'kemi pse t'kritikojm nese gjith kohen flet gjermanisht, ama nese e din gjuhen shqipe, pse me fol gjermanisht?

Kom than edhe ma heret, nje fjal qe t'vjen ne moment edhe e thu, ajo nuk eshte kurgja, se edhe na qe jemi ktu, shpesh na vjen nje moment edhe e folim ni fjale te huaj si: fuck, shit apo Scheiße! (nese e kom shkru mire gjermanisht Razz ), por keto jane te rastit.

Tash psh. une di te flas anglisht, a m'arsyeton mue najsen nese ton kohen neper qytet flas anglisht???

P.S - Ne (te pakten per vete po fla) nuk ju quajm mendjemdhaj e as arroganta, a juve ndoshta ju duket qe ju quajm ashtu!

_________________
Nëse e sheh dike pa buzëqeshje, jepja një tënden!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Arti

avatar

Anzahl der Beiträge : 3715
Reputation : 7
Anmeldedatum : 28/04/2009
Alter : 34
Ort : Atje

MesazhTitulli: Re: Erdh vera e s`bashku me vere edhe ausllanderat...   Tue 9 Jun - 10:54

Gucci shkruajti:
Arti shkruajti:
aLbaChiCk shkruajti:
A e mendoni ju se ka edhe asi njerez qe nuk din mire shqip ose ju ngaterrohet gjuha Embarassed

Qysh po menon, shqiptari mos me dit mire shqip a? ..... Turp te ket ai njeri Razz

Po normal se Femia jan te rritur ne nje AMbient tjeter edhe nuk e din mire gjuhen shqipe !!!

Ne Kosove shumicen e fjalve i thon ne gjuhe te shkijeve ... e ne gjuhe tjera ...

Gucci, ato fjale ne gjuhen serbe, jane fjale qe na kan mbet edhe ne ndonje moment perdoren, por po mundohemi dal ngadal qe ti largojme nga fjalori jone i perditshem.

_________________
Nëse e sheh dike pa buzëqeshje, jepja një tënden!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Rigona

avatar

Anzahl der Beiträge : 362
Reputation : 3
Anmeldedatum : 13/12/2008
Alter : 30
Ort : K'tu

MesazhTitulli: Re: Erdh vera e s`bashku me vere edhe ausllanderat...   Tue 9 Jun - 20:25

Mos harroni me na pru shum buxhet. Razz
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Arti

avatar

Anzahl der Beiträge : 3715
Reputation : 7
Anmeldedatum : 28/04/2009
Alter : 34
Ort : Atje

MesazhTitulli: Re: Erdh vera e s`bashku me vere edhe ausllanderat...   Tue 9 Jun - 22:44

Rigona shkruajti:
Mos harroni me na pru shum buxhet. Razz

Ti luti mos t'na marrin ka t'kthehen Razz Laughing

_________________
Nëse e sheh dike pa buzëqeshje, jepja një tënden!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
aLbaChiCk

avatar

Anzahl der Beiträge : 1856
Reputation : 6
Anmeldedatum : 07/05/2009
Ort : Deutschland

MesazhTitulli: Re: Erdh vera e s`bashku me vere edhe ausllanderat...   Tue 9 Jun - 22:51

Mos i zhdrypni ju qati kali Razz
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Rigona

avatar

Anzahl der Beiträge : 362
Reputation : 3
Anmeldedatum : 13/12/2008
Alter : 30
Ort : K'tu

MesazhTitulli: Re: Erdh vera e s`bashku me vere edhe ausllanderat...   Wed 10 Jun - 0:29

aLbaChiCk shkruajti:
Mos i zhdrypni ju qati kali Razz

Ncuk, ncuk... as njet nuk e kemi se hala i fort e mirë po na man Laughing
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Erdh vera e s`bashku me vere edhe ausllanderat...   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Erdh vera e s`bashku me vere edhe ausllanderat...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Shoqria :: Diaspora Shqiptare-
Kërce tek: