ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Mire se vini te Engjujt e Shqipes.

Share | 
 

 Rama: Une, kryeministri i Shqiperise europiane

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Rora

avatar

Anzahl der Beiträge : 1671
Reputation : 8
Anmeldedatum : 23/04/2009

MesazhTitulli: Rama: Une, kryeministri i Shqiperise europiane   Thu 28 May - 23:58Partia Socialiste zyrtarisht nis prej qytetit Studenti, fushaten elektorale per zgjedhjet e 28 qershorit.

Ne nje miting te vecante, ne sheshin ku thuajse dy dekada me pare, studentet shprehen fuqishem deshiren per ta pare Shqiperine si gjithe Europa, njeri prej tyre, Edi Rama sot kryetar i PS-se, vendosi te nise rrugetimin e tij ne kerkim te fitores ne votimet e fundqershorit.

“Ju bej thirrje te merrni pjese ne ndryshimin e vendit me voten tuaj, ndryshimi qe eshte pertej te majtes dhe te djathtes”, u shpreh Rama.

Kreu i PS-se theksoi se loja e Berishes ka marre fund dhe politika e re do te ndryshoje qeverisjen dhe drejtimin e ketij vendi.

"I ftoj te gjithe ata qe duan nje jetese me te mire, me shume rruge, me shume pune, shkolla e sistem shendetesor me te mire, te kthejne faqen e historise. Pas 30 ditesh ju do te zgjidhni mes nje historie te vjeter qe te tjeret do ta shkruajne per ju edhe kater vjet te tjera dhe fillimit te nje historie te re qe ne mund ta shkruajme se bashku duke transformuar nga rrenjet politiken e qeverisjes se ketij kombi", u shpreh Rama.

Sipas Rames, qeveria e re qe do te vije do te jete nje instrument i te gjithe qytetareve, i shumices se papushtetshme qe 18 vjet me pare doli ne rruge per te ndryshuar rrjedhen e historise dhe sot kerkon serish realizimin e kesaj endrre.

Duke i ftuar qytetaret ta votojne, Rama premtoi se do te beje te pamunduren te mundur dhe bashke me qytetaret e ketij vendi do ta beje Shqiperine si gjithe Evropa.

"Nuk ka arsye se perse Shqiperia te mos jete ne Bashkimin Evropian dhe qytetaret e ketij vendi te mos levizin lirisht. Me fitoren e 28 qershorit te gjithe rruget dhe mundesite do te jene te hapura", premtoi Rama.

Megjithate Rama theksoi se nuk mund te shkohet ne Evrope pa transformuar fshatin, pa i dhene bujqesise dyfishin e buxhetit, pa i dhene bujkut e fermerit certifikaten mbi token apo ndihmen per familjet e varfera.

Kreu socialist nuk mund te linte pa permendur sulmet e kryeministrit Berisha, i cili sipas Rames po vepron i frikesuar per humbjen e radhes.

"Berisha po hedh balte mbi punen e bashkise dhe me kerkon te largohem pa perfunduar kontraten me qytetaret e Tiranes. Une kam nje mendim krejt tjeter. Per Berishen, politika eshte nje tallje cinike sa shperthimi i Gerdecit. Per mua pushteti nuk ka kuptim pa realizuar qellimet e perbashketa dhe kontrata me qytetaret e Tiranes eshte nje detyrim moral", u shpreh Rama.

Kreu socialist theksoi se ka qellim te marre persper detyren me te veshtire, ate te kryeministrit per te bere realitet te prekshem te njerezve, nje qeverisje te tyren me ta dhe per ta.

"Nuk do te jem kryeministri i nje oborri familjar, po kryeministri i njerezve qe kane nevoje per nje shtet ne sherbim te tyre. Une dua t'u jap mbeshtetje te varferve dhe dua ta bej Shqiperine si gjithe Evropa, ku te gjithe te jene te barabarte mes barabarteve", u premtoi Rama.


Blushi: Ne jemi rrugezgjidhja


Deputeti socialist, Ben Blushi, deklaroi se Shqiperia nuk eshte ende pjese e Evropes edhe pse per 18 vjet kjo ka qene endrra e te gjithe shqiptareve, qe ka mbetur e parealizuar.

Student i dhjetorit, Blushi u shpreh se Shqiperia nuk eshte vendi per te cilin eshte punuar, ndersa vonesa 19-vjecare lidhet me keqqeverisjen.

"Ne nuk kemi patur nje qeveri qe kemi merituar, nuk kemi patur mbeshtetjen e shtetin. Regjimi qe kemi sot na ka turperuar si qytetare evropiane, pasi shqiptaret jane barabarte ne kete vend vetem me varferine", u shpreh Blushi.

Megjithate edhe pse paraqiti kete panorame te zymte, Blushi u shpreh se rrugezgjidhja eshte e pranishme, ndaj ka ardhur koha per ndryshim dhe per te kthyer perpjekjen ne mision dhe misionin ne shpetim.

"Ne duhet t'i nxjerrim shqiptaret nga turpi dhe varferia. Ata qe na penguan per 18 vjet nuk mund te na pengojne nga rruga drejt Evropes", u shpreh Blushi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Rama: Une, kryeministri i Shqiperise europiane
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Politikë :: Politika Shqiptare-
Kërce tek: