ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Mire se vini te Engjujt e Shqipes.

Share | 
 

 Telefoni që nuhat gripin!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Arti

avatar

Anzahl der Beiträge : 3715
Reputation : 7
Anmeldedatum : 28/04/2009
Alter : 34
Ort : Atje

MesazhTitulli: Telefoni që nuhat gripin!   Fri 5 Jun - 4:11

A ju ka ndodh ndonjëherë që kur ta harroni shallin, prindërit të ju përkujtojnë ta merrni, duke u përkujdesur që ju të mos sëmureni? Sot, këshilla mund të jetë: Mos e harroni telefonin.

Prodhuesi i barërave kundër gripit dhe ftohjes, ka lëshuar një program për telefonin e T-Mobile G1, gjithashtu i njohur edhe si Google Phone, i cili ju tregon se sa persona afër jush janë duke teshtirë dhe duke u shkundur nga viruset e dimrit.

"Zicam Cold & Flu Companion" do të thoshte për shembull, që 8 deri në 14 për qind të njerëzve me ZIP kodin e rrethinës tuaj kanë probleme respiratore, dhe paraqesin një nivel të moderuar të rrezikut. Për ti dhënë të dhënat e germofobisë dhe hipokondrisë, ky program tregon edhe simptomat e përbashkëta që kanë këta njërëz, si kollitja dhe pezmatimet në fyt.

Matrixx Initiatives Inc., kompania nga Arizona e cila e bën produktin e saj me brendin e Zicam, i merr të dhënat e sëmundjeve nga Surveillance Data Inc - e cila i merr të dhënat e veta nga hulumtimet e ofruesit e shërbimeve të shëndetit dhe farmacitë.

Përdoruesit gjithashtu mund të pyesin këtë aplikacion edhe për nivelet e rrezikut nga ZIP kodet tjera, që të mund të ndihen edhe më të mbrojtur. Atlanta është vendi ku një ndër pesë qytetet më të infektuara, sipas Zicam.


IPKO NET

_________________
Nëse e sheh dike pa buzëqeshje, jepja një tënden!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Telefoni që nuhat gripin!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Shkencë :: Shkenca & Teknologjia-
Kërce tek: