ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Mire se vini te Engjujt e Shqipes.

Share | 
 

 Ekrane ekonomike nga Philips

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Arti

avatar

Anzahl der Beiträge : 3715
Reputation : 7
Anmeldedatum : 28/04/2009
Alter : 34
Ort : Atje

MesazhTitulli: Ekrane ekonomike nga Philips   Mon 29 Jun - 19:03Nga kompania Philips vijnë ekranet kompjuterike të cilët kursejnë energjinë duke errësuar pamjen kur para tyre nuk gjendet askush.

Funksioni i cili para të tjerëve është parë tek ekranet e Eizos, në formë të ngjashme vjen edhe tek modelet e kompanisë Philips. Në vend që ekrani të shuhet në tërësi kur askush nuk gjendet para tij, ekranet e Philips zvogëlojnë ndriçimin e pamjes.

Ekrani i parë me këtë funksion (siç e quajnë në këtë kompani) PowerSensor nga linja Brilliance LCD do të vjen me diagonale prej 22 inçësh. Ekrani në formën “e errësuar” të punës zvogëlon deri në 50% shpenzimin, pohojnë në Philips. Ndjeshmëria mund të përcaktohet sipas dëshirës, derisa praninë e njerëzve e detekton në largësi prej 30 e 120 centimetra.

Nga specifikat tjera, veçohen rezolucioni prej 1.680 x 1.050 piksela, kontrasti pre 1.000:1 dhe koha e paraqitjes prej 5 milisekonda. Në tregun evropian ekrani vjen në muajin korrik me çmim prej 200 euro.


/Telegrafi/

_________________
Nëse e sheh dike pa buzëqeshje, jepja një tënden!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Ekrane ekonomike nga Philips
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Shkencë :: Shkenca & Teknologjia-
Kërce tek: