Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
ForumForum  PortaliPortali  GalleryGallery  KërkoKërko  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  
Mire se vini te Engjujt e Shqipes.

 

 Intel e Nokia së bashku në zhvillimin e celularëve ...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Arti

Arti


Anzahl der Beiträge : 3715
Reputation : 7
Anmeldedatum : 28/04/2009
Alter : 40
Ort : Atje

Intel e Nokia së bashku në zhvillimin e celularëve ... Empty
MesazhTitulli: Intel e Nokia së bashku në zhvillimin e celularëve ...   Intel e Nokia së bashku në zhvillimin e celularëve ... EmptyMon 29 Jun - 19:08

Intel e Nokia së bashku në zhvillimin e celularëve ... F.0625123005146_m

Prodhuesi më i madh i procesorëve Intel dhe prodhuesi më i madh i celularëve Nokia kanë nënshkruar partneritet afatgjatë në kuadër të cilit do të zhvillojnë klasën e re të arkitekturës së chipset-ëve dhe pajisjeve të reja mobile.

Partneriteti afatgjatë e dy gjigantëve do të duhej që në treg të rezultojë me klasë krejtësisht të re të pajisjeve. Zëvendës-presidenti i Nokias Kai Oistamo ka deklaruar se me rastin e arritjes së partneritetit se nuk bëhet fjalë për telefona të mençur, por për krijimin e një klase të re të pajisjeve të cilat do të janë më të mira se telefonat e mençur të cilët ekzistojnë sot.

Gjigantët teknologjik kanë çfarë t’i ofrojnë njëri-tjetrit. Nokia nuk ka asnjë lloj përvoje me kompjuterët më të mëdhenj se telefonat celularë, derisa Intel qëndron prapa në mbështetje për teknologjinë e gjeneratës së trete – 3 G. Për të krijuar klasën e re të pajisjeve e cila nuk do të jetë netbook, por as telefon i mençur, por, supozojmë, diç në mes tyre, këto kompani me të vërtetë i nevojiten njëra-tjetrës. Në njoftimin për shtyp kompanitë kanë qenë shumë të papërcaktuar sa i përket pajisjeve të reja të cilat planifikojnë të zhvillojnë, përveç se kanë zbuluar se do të jetë aq e vogël sa që do të qëndrojë në xhep të pantallonave.


/Telegrafi/
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Intel e Nokia së bashku në zhvillimin e celularëve ...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Te qeshim se bashku ....
» Te pijme se bashku Kafe !!
» Erdh vera e s`bashku me vere edhe ausllanderat...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Shkencë :: Shkenca & Teknologjia-
Kërce tek: